Papierowa płyta plaster miodu
Inspirację dla struktury plastra miodu w przemyśle stanowi natura. Powszechnie znanym jest pszczeli plaster miodu, jednak ta struktura występuje naturalnie również w kościach, skałach, łodygach roślin, czy też pniach drzew.
W przemyśle strukturę plastra miodu wytwarza się z szerokiej gamy materiałów, są to m.in. tworzywa sztuczne, aluminium, stal, czy też papier. Nie tylko sama struktura wpływa na wytrzymałość płyty, istotny jest również materiał, jednak wielkość oczka (tj. wielkość koła wpisanego w dany sześciokąt) w przypadku wypełnień papierowych jest kluczowa. Dzięki naturze człowiek mógł skopiować strukturę, która pozwala na zminimalizowanie zużycia budulca, zredukowanie wagi, przy zachowaniu bardzo dużych wytrzymałości gotowego produktu. Wykorzystuje się ją na szeroką skalę nie tylko z opakowaniach ale też m.in. w konstrukcjach budowalnych, konstrukcjach samolotów oraz statków kosmicznych.
Historia struktury plastra miodu wykorzystywanej przez człowieka sięga 2000 lat wstecz, kiedy to Chińczycy stosowali je jako ozdoby. Jednak niesamowite właściwości tejże struktury na szeroką skalę zostały wdrożone dzięki osobie Pana Hansa Heilbruna w 1901 r w Halle (Niemcy), który jako pierwszy zaczął produkować rdzeń papierowy o strukturze plastra miodu.
Pierwsze zastosowanie plastra miodu w przemyśle miało miejsce w 1915 r. Został on wykorzystany przez Hugo Junkersa, który był właścicielem niemieckiej firmy lotniczej.
Zastosowanie tektur o strukturze plastra miodu
Dzięki zmianom legislacyjnym i potrzebom konsumentów, mającym podstawy w trosce o przyszłość naszej planety, stale rośne zapotrzebowanie na wyroby papierowe. W dużej mierze mają na to wpływ zmiany opakowań produktów, zmniejszanie ich wagi oraz zmiany dążące do wykluczenia tworzyw sztucznych z opakowań (zastąpienie styropianu, plastiku, folii). Wdrażanie zmian w wielu gałęziach przemysłu ma już miejsce od dłuższego czasu, jednak stale rosnący nacisk ze strony rządów Państw z roku na roku powoduje pośrednio istotny wzrost zapotrzebowania na wyroby typu plaster miodu w wielu gałęziach przemysłu.
Płyta o strukturze plastra miodu ma wiele nazw, jest to relatywnie nowy produkt i terminologia nie zdążyła się jeszcze ujednolicić w powszechnym użyciu. Nazywana jest m.in. płytą typu plaster miodu, tekturą plaster miodu lub płytą honeycomb. Papierowe płyty typu plaster miodu mają wiele zalet, dzięki którym stają się oczywistym wyborem pośród osób projektujących opakowania. Charakteryzują się m.in.:
- dużą wytrzymałością i sztywnością w stosunku do ciężaru właściwego,
- dużą wytrzymałością na zgniatanie przy niskim ciężarze właściwym,
- łatwością obróbce i manipulacji.
- nadają się w 100% do recyklingu,
Wypełnienie o strukturze plastra miodu w porównaniu do materiałów z tektury falistej lub litej charakteryzuje się dużą oszczędnością materiału (w naszym wypadku papieru i kleju), dzięki wyjątkowej strukturze sześciokątów, co skutkuje wypieraniem materiałów z aluminium oraz tworzyw sztucznych (m.in. styropianowych).